top of page

Ayaklarım, bileklerim neden şişiyor?

Ellerdeki uyuşmalar ve şişmelerden sonra sıra ayaklardaki şişme, ödemde. Burada da birden fazla sebep var. Ödem ile beraber ağrı, hareket kısıtlılığı, ısınma, cilt üzerinde kızarma, renk değişiklikleri de var mı bakmak lazım. Nedenini bulması çok kolay, ayak şişmeleri çok basit sebepler ile olabilirken, ciddi hastalıkların belirtilerinden biri de olabiliyor.

  1. Ödem: Vücutta su biriktiğinde olur. Sıcak havalarda, uzun uçak seyahatlerinden sonra, uzun süre ayakta kaldığınızda veya kadınlarda adet dönemlerinde ayaklarda yumuşak, ağrısız, iz bırakan ödemler olur. Çoğu dinlenince veya ertesi sabaha kendiliğinden geçer. Ancak bazen ödem ciddi kalp ve böbrek yetmezliğinin belirtilerindendir.

  2. Burkulma, bükülme, zedelenme gibi darbe, travmalar da tabii ki şişlik yapar. Bunu anlamak da tabii ki çok kolay.

  3. Gebelikte doğal süreçtir. Neredeyse her anne adayında olur.

  4. Gebelik zehirlenmesi: 5. aydan sonra, tansiyon yükselmesi ile ortaya çıkar. Önemli ama erken teşhis ve tedavi mümkün.

  5. Lenfödem: Lenf sıvısını toplayıp, geri götüren damarların sorunu. Biraz zor ve zahmetli.

  6. Varislere bağlı kronik toplar damar yetmezliği. Ancak hatırlatalım her varis ödem veya ağrı yapmaz.

  7. Kalp, böbrek veya karaciğer yetmezliği. İlerlemiş durumlarda sıklıkla ortaya çıkar. Doktor kontrolü ve yakın takibi şart.

  8. Bir kaç da çare: Burkulma, travmalar için soğuk uygulama ve ayağı yukarı kaldırma, venlere varislere bağlı ödemler için daha çok yürüyüş ve hareket,, belki varis çorapları, olmadı laser veya ameliyat.


Uzm.Dr.Metin Okucu


Comments


bottom of page