top of page

Cillte çürükler. Neden kolay çürüme oluyor? Hastalık işareti mi?

Çürük herkesin başına gelmiştir. Kolunuzu, bacağınızı bir yere çarparsınız ve sonra morarır, daha sonra sararır ve 1 hafta içinde kaybolur gider. Çürük cilt veya cilt altında kanama oldu demek. Sebebi de bir darbe ile o bölgedeki damarların zedelenmesi, çatlayıp kan sızdırması. Buraya kadar normal.

Kimilerinde durduk yerde olur. Sabah bir bakarsınız cildinizde çürük var. Çarpma, vurma hatırlmazsınız. Veya cildiniz çok kolay çürür, çok hafif vurmalar, dokunmalar ile çürük çıkar.

Sebeplerine bakalım. Normal insan hali olanı da var, hastalık belirtisi olduğu zamanlar da:

  1. Yaşlar büyüdükçe. Zamanla cilt altı yağ dokumuz da incelir ve damarlar daha kolay zedelenir olur. Sorun yok, insan hali.

  2. Çok fazla güneşe maruz kalmak. Sorun yok. Ama güneş ışınlarının cilt kanseri ve cilt kırışıklıklarının birinci sebebi olduğunu hatırlayalım.

  3. Aileden gelme. Tıpkı gamzeler, kıvırcık saç gibi, ciltte kolay çürüme de bir ailevi özellik olabiliyor. Sorun yok.Normal insan hali.

  4. C ve K Vitamini eksikliği. İyi besleniyorsanız durduk yerde bu vitaminlerin eksilmesi pek sık olmaz.

  5. İlaçlar. Aspirin ve ağrı kesiciler kanama, çürümeyi kolaylaştırır. Diğer kan sulandırıcılar da görevlerini böyle yaparlar. İlaç kullanırken kanama, çürümeler oluyorsa hemen doktora kontrole gidiyoruz.

  6. Kanama, pıhtılaşma bozuklukları. Doğuştan veya sonradan olur. Sebepsiz veya kolay kanamaların hastalık nedenli olanlarının başta gelenidir. Tetkik gerekir, teşhisi kolaydır.

  7. Kanserler. Kan kanserleri pıhtılaşma hücrelerini de etkileyerek kanamalar yapar. Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar da sebep olabilir.

Uzm.Dr.Metin Okucu
19 görüntüleme0 yorum
Yazı: Blog2_Post
bottom of page