top of page

COVID-19 ve D VİTAMİNi. Almalı mı?

Okumaya vakti, sabrı olmayanlar için en baştan söyleyelim: Evet, D vitamini alın.

Neden mi?

D vitamininin bağışıklık sistemi yani bizi enfeksiyonlardan koruyan Allah vergisi defans hattımız için faydaları çok eskilerden beri biliniyor.

Durum böyle olunca korona virüsü ve pandemi günlerinde d vitamini almalı mı, faydası olur mu da tabii ki çok tartışıldı.

Bu konuda yazmayı durum daha berraklaşana kadar beklemek istedim. Ancak Ağustos ayı içerisinde güvenilir yerlerde yayınlanan iki önemli araştırma sonuçları da olumlu çıkınca artık bu konu da yazılmayı hak etti.

İlk çalışmada D vitamini düşük olanlar ile normal olanların COVID 19 a yakalanma ihtimallerine bakıldı ve sonuçta D vitamini eksik olanların ( 20'den düşük) hastalığa yakalanma riskinin iki misli arttığı ortaya çıktı.

İkinci araştırmada ise hastaneye yatan hastalarda eğer D Vitamini yine düşük ise ve destek verilmezse yoğun bakıma geçiş ve entübe olma risklerinin de normal olanlara göre çok misli ile fazla olduğu görüldü.

SONUÇTA:

  1. Eğer D vitamini seviyeniz 20 den düşük ise mutlaka alın.

  2. Doğrusu kan seviyenize baktırdıktan sonra doktor reçetesi ile almak.

  3. Ama olmadı baktıramadınız, kan seviyenizi de bilmiyorsunuz yine de günde 1000 ünite ağızdan tablet veya sprey alın.

  4. D vitamini fazlası (kanda 100 ün üzerinde ) zarar verebilir ama,test yaptırmadan da bir kaç ay, 1000 ünite kadar almanın size zararı olmaz. Zaten bu günlük tavsiye edilen doz.

  5. Türkiye'de yüz kişiden sekseninde D vitamini düşük çıkıyor, pandemi sebebi ile de fazlasıyla evlerde kaldık. Bu yüzden neredeyse hepimizin düşük olma ihitimali de çok.

  6. D vitamini alın. Hem korur hem de hastalığın daha ağır geçmesine engel olabilir.

Uzm.Dr.Metin Okucu
Comments


bottom of page