top of page

Doktor "Karaciğerin YAĞLI" dedi, ne yapmalı?Eskiden virüsler ve alkol karaciğerin en büyük düşmanları, karaciğer sirozunun en sık sebepleri olarak bilinirdi. Ama günümüzde durum değişti ve ismi masum gelse de başka bir hastalık ilk sıralar a çıktır: Karaciğer yağlanması.Toplumda her 4 kişiden birinde görülüyor. Çoğumuzda sessiz sedasız,hem de hiç bir şikayet falan yapmadan öylece yıllarca bizimle dolaşıyor. Ancak kan testleri ve ultrason ile kolayca teşhis ediliyor.

Tamamen yaşam tarzımız ile ilgili. Yani çaresi de var,önlemesi de kolay. İlaçsız tedavisi mümkün,aslında çok da iyi gelen kesin bir ilacı da yok. Bu yüzden yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları ve kilo kontrolü çok işe yarıyor.

Yağlı karaciğerimize iyi gelen besinlere bir göz atalım:

BALIK

Somon,ton gibi balıklarda buluna omega3'ler karaciğer hücrelerinde biriken yağın çözülmesine katkı yapıyor. Eğer haftada 2 kez balık yemiyorsanız, balık yağı hapları alabilirsiniz.

AVOKADO

İçindeki sağlıklı yağlar karaciğerde yağ birikmesini azaltıyor, toksinleri uzaklaştırıyor. Kolesterole de iyi geliyor, ekleyelim.

YEŞİL ÇAY

Yağ birikmesini azaltıyor, toksinleri atıyor. Kilo kontrolü ve kolesterole de iyi geldiğini hatırlatalım.

SARIMSAK

Karaciğerden toksinleri atıyor,hem de iyi bir antioksidan.Tansiyonu bile biraz düşürüyor.

GREYFURT

Karaciğeri tamir işlerine yarıyor. Ama bir uyarı, ilaç kullanıyorsanız greyfurt yemeyin. İlaçların  etkilerini zararlı şekilde arttırıyor veya bozuyor.

ZEYTİNYAĞI

Hem omega3 ler var hem de antioksidan.Yağ birikmesini azaltıyor.

KAHVE

Kahveyi en sona yazdım ama aslında yeri burası değil, ilk sıra. Kahve bugüne kadar faydası araştırmalar ile kanıtlanan en iyi karaciğer ilacı. Belki ilaçlar bile kahve kadar etkili değil. Kahvenin üç faydası var. 1.Karaciğerin birikmiş yağlanmasını azaltıyor. 2. Alkolün toksik etkilerini azaltıyor. 3.Karaciğer iltihabının ilerleyip siroza gidişini yavaşlatıyor. Her türlü kahve için geçerli. Ve hatta kafeinsiz olanlar için de. Eğer size dokunduğunu sanıyorsanız veya çarpıntı,uyku sorunu yapıyorsa kafeinsiz için. Son olarak içilen miktar önemli. Öyle 1-2 kahve ile olmuyor. En az 4-5 kahve içmek gerekiyor.

Son olarak,karaciğer yağlanmasını önlemenin veya iyileştirmenin 2 güçlü silahı haftada 5 gün iyi bir yürüyüş ve fazla kiloları vermek.Hadi bütün fazla kiloları vermek zor diyelim, en azından 4-6 kilo vermek yetebiliyor.留言


bottom of page