top of page

Doktorunuz ölçtü ve TANSİYON hastası olduğunuzu söyledi. Gerçekten öyle mi? Bu ölçüm yeterli mi?

Bu yazı eskiden beri tansiyon hastası olan ve ilaç kullanmakta olanlar için değil. İlk kez hastanede, muayenehanede tansiyonunuz ölçüldüğünde HİPERTANSİYON teşhisi konan ve ilaç başlananlar için.

Durum şöyle: İlk kez tansiyon teşhisi koymak için Amerika da 13'e 8 ve üzeri, Avrupa da 14'e 9 ve üzeri rakamlar gerekiyor. Fakat buradaki en önemli ve yeni konu tansiyonun nerede ve nasıl ölçüldüğü. Sadece doktarda ilk kez yüksek çıkması sizin tansiyon hastası olmanız için yeterli değil. Mutlaka hastane dışında da teyit edilmesi gerekiyor.

Bu nasıl yapılacak ? Evde, sokakta, günlük yaşamda da ölçüm şart. 24 saatlik tansiyon holteri veya sizin evde kendi ölçümlerinizi otomatik bir tansiyon aleti ile koldan yapmanız ve bunların da yüksek çıkması gerekiyor.

Bu koşulun geçerli olmadığı tek durum ise doktor yanında tansiyonun 18'e 12'nin üzerinde çıkması. işte o zaman evde teyide gerek kalmıyor.

Sonuçta:

Eğer ilk kez muayeneye gittiniz ve doktorunuz tansiyonu ölçüp artık tansiyon hastası olduğunuzu söyler ve ilaç verirse bir durun. Bundan önce evdeki ölçümlerde de yüksek tansiyon olduğunu kanıtlamak gerekiyor.


Uzm.Dr.Metin Okucu94 görüntüleme0 yorum
Yazı: Blog2_Post
bottom of page