top of page

Eşiniz sizi şeker hastası yapar mı? Pilav şeker hastası yapar mı? Osteoporoz ilacı kırık yapar mı?

1. Evet eşinizin hayat tarzı sizi şeker hastası yapabilir. Bir çok araştırma eşlerin, çiftlerin davranış şekillerinin, hayat, beslenme ve egzersiz alışkanlıklarının giderek birbirlerine benzediğini gösteriyor. Beslenme seçimleri, kilo durumları ve hareketsizliğin şeker hastalığı riski ile çok ilgili olduğunu biliyorsunuz.Hatta insülin direnci, gizli şeker den daha çok eşinizin neler yaptığı daha önemli. Daha da ilerisi var: Çiftlerin mikrobiyata dediğimiz, son yılların en popüler konusu olan barsaklardaki bakteri topluluğu da benzer çıkıyor. Büyüklerimiz bin yıl önce bunu fark etmiş: Üzüm üzüme baka baka...

2. Evet beyaz pirinç ile yapılan pilavın fazlası sizi şeker hastası yapar. Günde 3 porsiyon ( 450 gram) dan fazla beyaz pilav 10 yıl içinde şeker hastası olma riskinizi %20, 600 gramdan fazlası %60 arttırıyor. Diğer taraftan kararında esmer pirincin ise bir çok faydası olduğunu biliyoruz.

3. Evet kemik erimesi ( osteoporoz ) nedeniyle kemik kırıkları olmasın diye aldığımız bazı ilaçlar yan etki olarak da kemik kırığı yapabiliyor. Femur kemiği üzerinde. Bunlar bifosfonat sınıfı ilaçlar. Başlarken ve uzun süreli kullanırken doktor sözü dinlemek şart. Eğer kemik ,osteoporoz ilacı alıyorsanız, arada bir doktorunuz ile konuşun. Devam etmeli mi? Ara vermeli mi? Gerçekten gerek var mı?


Uzm.Dr.Metin Okucu
79 görüntüleme0 yorum
Yazı: Blog2_Post
bottom of page