top of page

Hangi yaş, hangi dönemlerde KİLO ALIYORUZ? Neden böyle?

Sağlıklı bireyler yaşam tarzlarında,yediklerinde içtiklerinde veya aktivite düzeylerinde hiçbir değişiklik yapmasalarda,her yıl 0.5-1 kg alır.Bundan öylece durarak kaçış yok.Ancak bu küçük artışdan öte, daha fazla kilolara ve hatta obeziteye sebep olan başka dönemler de var.

ÇOCUKLUK YILLARI

Erişkin yaşlardaki çoğu kilo sorunların sebebi çok erken yıllarda başlıyor.Son araştırmada gelecekteki obezitenin 5-6 yaşlarında şekillendiği ortaya çıktı.Yani o yaşlar ve anne babaların rolü çok önemli.Eğer çocuk 10-13 yaşlarında iken kilo sorunları varsa veya obez ise,%80 ihtimalle yetişkin yaşlarında da obez oluyor.

20’Lİ YAŞLAR

Bu yıllar gençlerin bağımsızlığa geçiş yılları.Evden ayrılma,işe başlama vb. ile beslenme tarzı da değişiyor.Belki de en riskli yaşlar.Yemek düzeni değişiyor,alınan kaloriler artıyor.Yemek kalitesi bozuluyor.Ve tabii uyku da bozuluyor.Bir başka sebep ise bu yıllarda alınan kiloya tepki olarak yapılan ani,hızlı,yo yo diyetler.Hızlı kilo alıp,hızlıca tekrar geri almak,metabolizmayı bozuyor.Bu bile kendi başına kilo alma nedeni.

GEBELİK

Ülkemizde yapılan en önemli araştırmalardan birinde, kadınlarımızdaki obezite nedeninin gebelikte alınan fazla kilolar olduğu ortaya çıktı.Bu dönemde doktorun kilo konusunda  önerilerini dinlemek çok önemli.İki kişilik yeme geleneği ve söylemi doğru değil.Anadolu’nun şişmanlamasının sebebi hamilelikte biriken ve sonra asla verilemeyen fazla kilolar.

3O’LU YAŞLAR

Bu yıllarda işler tersine dönüyor.Masa başı işler,düzenli ilişkiler ve ev hayatı tembelliği kötü ve fazla beslenmeye yol açıyor.Vakit daha çok masa başı veya televizyonun önünde geçiyor.

40 ve 50’Lİ YAŞLAR

Bu yıllarda kilo kontrolü daha da zorlaşıyor.Hem yaşın,hem de yine yaşam tarzının etkisi ortaya çıkıyor.Ne yaparsanız yapın metabolizma yavaşlıyor,kas kütlesi azalıyor,hormonlar değişiyor ve istenmeyen kilolar birikmeye başlıyor.

MENOPOZ

Menopoza geçiş sürecinde kadınlar normalden de fazla ve kolay kilo almaya başladıklarını fark ederler.Bu dönemin hormonal değişiklikleri kiloların biriktiği bölgeleri de değiştirir.Artık kalça ve bacaklar değil,göbek çevresi yağlanmaya,kalınlaşmaya başlar.Ancak tek sebep de hormonlar değil.Bu zamanlarda adele kütlesi azalır,yağ kütlesi artar.Kasların azalması kalori yakma işinizi de azaltır.Eğer menopoz sürecinde kalori azaltmaz ve egzersizi arttırmazsanız,kilo almanız kaçınılmaz olacaktır.

Ama endişe etmeyin.Hep kötü kilolardan söz ettik.Biraz da iyi tarafına bakarsak,yukarıda yazdıklarımızın sebeplerini bildiğimize göre,böyle alınan fazla kilolaların çarelerini de biliyoruz demektir.Diyet ve beslenme uzmanları adı geçen her dönem için tedbir ve  çareler söyleyecektir.Comments


bottom of page