top of page

HASTANEYE GİTMENİZ gerekiyor; HASTANEDE KORONA virüsü bulaşır mı? Risk var mı?

Yeni bir rapor bu sorunun cevabını veriyor. Okumaya vakti ve sabrı olmayanlar için: Enfeksiyon kontrolü tedbirlerini iyi uygulayan hastaneler güvenli. Risk çok çok düşük. Herhangi bir sağlık ihtiyacı için içiniz rahat gidebilirsiniz.

COVID-19 salgını döneminde hepimiz aynı soru nedeni ve endişe ile korona dışındaki bir ihtiyaç için hastaneler gitmekten çekindik, korktuk. Bu durumdan özellikle kalp krizi, inme gibi acil vakalar ve kanser hastaları zarar gördü. Bir çoğumuz da düzenli kontrolü gelen testlerimizi de erteledik.

Peki hastaneler güvenli mi? Orada virüs bulaşma riski var mı? Evet, güvenli.

ABD'nin en büyük ve iyi hastanelerinden birinden gelen yeni bir araştırma raporu bu sorunun cevabını veriyor: Hastaneye gidebilirsiniz. Risk çok düşük.

Pandemi süresince hastaneye 8000 hasta yatışı yapılmış. Bunlardan 700 tanesi de COVID-19 hastasıymış. Hastane yatışı süresince ve taburcu olduktan sonraki 2 hafta içinde sadece 2 yeni ve şüpheli korona bulaşması görülmüş. Biri dışarıdan gelen ziyaretçi eşinden almış, diğeri de tam nasıl bulunamamış. Toplam 9000 hastada sadece 1 hastane içi bulaşma olmuş. Bir başka rapor da Çin'den, hem de salgının ilk aylarında. Hasta sayıları daha az ama orada bulaşma sayısı SIFIR.

SONUÇTA: İyi tedbir alan hastaneler güvenlidir. Korona virüsü bulaşma riski yok denecek kadar azdır. Özellikle kanser ve kalp gibi düzenli takip gerektiren bir sorun varsa veya kalp krizi, inme gibi acil durumlarda iyi bir hastaneye gitmekten korkmayın, bunu ertelemeyin. Düzenli kontrolleriniz veya acil olmayan ameliyatlar için de bu geçerli.

Yine de bunların dışında gitmekten çekindiğiniz sorunlar, sorular olursa veya muayene, tetkik, operasyon gerekmeyen durumlarda tele sağlık hizmetleri ile çok kolay, hızlıca ve risksiz çözümler bulabilirsiniz. Biz de bunun için buradayız.


Uzm.Dr.Metin Okucu


Comments


bottom of page