top of page

İçiniz mi daraldı? Panik gibi mi? Şu 3 yöntemden birini deneyin, hemen ge çe çek...

Bu zor günlerde hatta aylarda kendimizi kötü hissetmemiz doğal. İnsanız işte. Fakat kendimizi bu duruma esir etmeyelim, hemen etkisini göreceğiniz yapılacak bir kaç şey var. Mutlaka deneyin. Çok kolay, pratik ve bedava:

  1. Derin nefes egzersizi. Anksiyete, stres bizim solunum ve nabız düzenimizi de bozuyor. Nabız daha hızlı atmaya başlıyor. Nefes alıp vermemiz de hızlanıyor ve daha yüzeyel hale geliyor. Derin, yavaş nefes alıp vermek hem bunları düzeltiyor hem de hemen o kötü hissi, gerginliği azaltıyor. Çok basit yöntemler var. Videoları izleyin isterseniz, 3-4 dakika yetiyor. Hangisi kolayınıza geliyorsa yapın. Biri diğerinden daha iyi değil.

  2. Otuz dakikalık sıkı bir yürüyüş. Bunun faydası kesin, tartışma yok. En iyi anksiyete ilacı ve kafayı hemen düzeltiyor. Etkisi de 4-6 saat sürüyor! Tek sıkıntı 30 dakika ayırmanız gerekiyor. Ama gerçek bir ilaç gibi.

  3. Hiç biri olmadı, bir kağıt kalem alın veya klavyenizin başına geçin. Sizin için bir iyilik yapmış, hep aklınıza gelen, takdir ettiğiniz kişiye bir mektup yazın. Güzel sözler, sanat yapmak gerekmiyor. Aklınızdan geçtiği gibi yazın. Sonra da ona yollayın. Ya babadan kalma bir mektup, belki de en iyisi bu, ya da bir e posta. Yollaya basın gitsin. Şükran, minnet duygularınızı o kişiye söylemenin ruh halimiz üzerindeki olumlu etkisi her araştırmada tekrar tekrar görülüyor.

Sizin için bir küçük adım, ruh haliniz için anında kocaman bir değişim.


Uzm.Dr.Metin Okucu

Comments


bottom of page