top of page

İlaçsız migren tedavileri: Migren ataklarını azaltan vitaminler.

Doktora başvuran kişilerin onda biri baş ağrısı şikayet ile geliyor. Ve bunların en az %75'i migrene bağlı baş ağrıları.

Migrenin iki tür tedavisi var. İlki akut atak dediğimiz baş ağrısının başladığı andaki tedavileri ve diğeri migren önleyici, migren ataklarının sıklığını azaltan koruyucu tedaviler. Bunlar için çeşitli ve çok etkili ilaçlar mevcut. Bugünkü konumuz ilaçlar değil. Akut tedavi de değil.

Migren ataklarının sayısını ilaçsız azaltan tedavilerden vitaminler:

  1. B2 Vitamini (Riboflavin).

En az 11 çalışmada bakılmış. Migren atakları olanlar düzenli ve sürekli olarak en az 3 ay boyunca günde 400 mg B2 Vitamini almışlar. Ve sonuçta migren ataklarının tekrarında, sıklığında %50 azalma görülmüş. Bu dozlarda B2 Vitamini güvenli ve yan etkileri önemsiz. Denemeye değer. B12 değil gözden kaçmasın.

2. Adet günlerine bağlı migren atakları için E Vitamini:


Kadınların çoğu adet zamanları migren ataklarının arttığının farkındadır. Bunun için yapılan önleyici bir araştırmada ise; Adetden 3 gün önce ve adetin ilk 2 günü, toplma 5 gün, günde 400 IU (Ünite) E Vitamini verilmiş. Ve yine sonuçta adete bağlı migren ağrısının şiddetinde ve bulantı, sesten,ışıktan rahatsız olmada önemli iyileşme görülmüş. Bu kadar kısa süreli ve düşük dozda kullanıldığında E Vitamininin yan etkisi yok ve güvenli. Bu da denemeye değer.


Bitirirken hatırlatalım:

Baş ağrınızın migren olduğundan emin olmak için bir kez muayene ve teşhis şart. Kendi başınıza baş ağrınıza teşhis koymayın, tedavi uygulamayın.


Uzm.Dr.Metin Okucu


Comments


bottom of page