top of page

İltifat etmek. İki taraf için de doping. Ama neden zorlanıyoruz?

İltifat edilmek her insanın hoşuna gider. İster tanıdık, ister bir yabancıdan gelsin. Sadece bir kaç kelimenin bize nasıl da iyi geldiğini, bütün günümüzü bile etkilediğini iyi biliriz.

Ama buna rağmen insanlar o sihirli bir kaç kelimeyi söylemek istese de iltifat etmekte zorlanır, kaçınır. Tabii ki bunun sebepleri var. Psikologlar da buna bakmışlar.

Neden iltifat ederken zorlanıyoruz?

  1. İltifat eden bunu yaparken karşısındakini kıskanabiliyor, kendini kötü hissediyor. Böyle olunca o sözler kolay çıkmıyor.

  2. İltifat karşıdaki tarafından yağcılık, yalakalık olarak görülebilir ve ilişki kötü etkilenebilir endişesi insanı durduruyor.

  3. Sosyal anksiyete. Biz birine yakınlaşıp, iltifat etmeyi ister ama zorlanırken karşımızdaki kişinin de aynı şekilde garip hissedeceğini sanıyoruz.

  4. iltifatı yeterince iyi yapamama, güzel sözleri bulup, güzel anlatamama korkusu. Bir çeşit çekingenlik. Halbuki araştırmalar iltifat alan kişinin sözlerin şiirselliğinden değil asıl samimiyet ve sıcaklığından etkilendiğini söylüyor.

  5. Bir başka araştırmada ise iltifat eden kişinin, karşısındakinin iyi hislerini tahmin etmekte her seferinde yanıldığı görülmüş. Siz bir güzellik yaptım sanıyorsunuz, halbuki karşınızdaki beş almış.

Son olarak , iltifat edenin de en az iltifat ettiği kişi kadar iyi hissettiğini söylemeliyim. Yani doping iki taraflı.

İltifat ediniz.,


Uzm.Dr.Metin Okucu
26 görüntüleme0 yorum
Yazı: Blog2_Post
bottom of page