top of page

Kalp krizi RİSKİNİZİ önceden tahmin etmek mümkün mü?

Bir gün kalp krizi geçirip geçirmeyeceğinizi,doktorunuz hangi testi kullanırsa kullansın, önceden kesin olarak, yani yüzde yüz olarak bilmek ve bunun zamanını söylemek mümkün değil.

Bir kalp damar hastalığından dolayı bir gün öleceğinizi kesin olarak yani yüzde yüz olarak bilmek de mümkün değil.

Özetle bir kalp krizini veya kalpten ölümü yüzde yüz olarak var yada yok olarak söylemek günün bütün teknolojilerine rağmen imkansız.İşte bu yüzden  “hiçbir şeyin yok”,”daha 10 yıl götürür” gibi söylemler yanlış.Kalpten gidip gitmeyeceğinizi sıfır hata payı ile şimdilik bilen çıkmaz.

Ancak bir kalp krizi geçirme veya kalpten ölme riskinizi, önünüzdeki 10 yıl için yüzde 10-50 arasında tahmin etmek mümkün.Sadece bu kadar.

Bunun için kullanılacak bir çok tarama testi,check up yöntemi var.Mesela aile hikayesi,kan yağlarının durumu,tansiyonunuz,şekeriniz,sigara içmeniz,hsCRP testi ve hatta kilonuz,yavaş adımlarla mı yoksa hızlı hızlı mı yürüyorsunuz,bir efor testinde kaç dakika gidebiliyorsunuz,haftada kaç dakika egzersiz yapıyorsunuz gibi.Bütün bunlardan gelecek sonuçları analiz ederek bir doktorun gelecek 10 yıl içinde kalp krizi geçirme veya kalpten ölme ihtimalizi tahmin etmesi mümkün.Ama unutmayalım,asla yüzde yüz olur veya olmaz şeklinde değil.

Gelelim en can alıcı soruya.Herkese BT anjiyo yaptırsak daha iyi olmaz mı? Hayır olmaz.Çünkü BT anjiyoda veya klasik anjiyoda ne görürseniz görün,yine aynı durum geçerli.Hiç bir tahmin yüzde yüz değil.Ve hatta anjiyoda görülen darlıkların açılması durumunda artık bir şey geçirmeyeceğiniz de doğru değil.Damarlardaki en küçük plaklar ölümcül kalp krizlerine yol açabilirken,ciddi darlıklara rağmen uzun yıllar sorunsuz yaşamak da mümkün olabiliyor.

Sonuçta modern check up yöntemleri ile risklerinizi bir yere kadar tahmin etmem mümkün ama söz konusu kalp krizi ve kalpten ölüm olunca asla yüzde yüz konuşmak mümkün değil..Ama bu riskleri çok çok azaltmak kesinlikle mümkün.


 

Comments


bottom of page