top of page

KENE ısırıkları

Kene ısırıkları nasıl önlenir:

Dışarıda olduğunuzda, yüksek çimlerin bulunduğu ormanlık alanlardan kaçının ve patikaların ortasında yürüyün. İçeri girdikten sonra kıyafetlerinizde kene olup olmadığını kontrol edin. Keneleri öldürmek için çamaşırlarınızı kurutucuda yüksek ısıda 10 dakika boyunca kurutabilirsiniz. Kene ısırığından korunmak için uzun ve vücudu örten giysiler önemli. Eve girdiğinizde cildinizde kene kontrolü yapın. Kene varsa hemen çıkarın veya bir sağlık kuruluşuna çıkartmak için gidin. Ciltteki kene en geç 24 saat içinde çıkarılmalı. Fazla vakit geçirmeyin.

Ek olarak, köpekler kene ısırıklarına karşı özellikle hassastır çünkü ormanlık ve çimenlik alanlarda koşma olasılıkları daha yüksektir.  Evcil hayvanınız için en iyi kene önleme ürünleri hakkında veterinerinizle konuşun. Evcil hayvanlarınızı, özellikle de dışarıda vakit geçirdikten sonra, keneler açısından düzenli olarak kontrol edin. Kuyruğun etrafında, kulaklarda ve göz kapaklarında, ön bacakların altında, arka bacaklarda ve ayak parmaklarının arasında kene olup olmadığına bakın. Bir kene bulursanız hemen kaldırın.


KENE DERİDEN NASIL ÇIKARILMALI?


1.     Keneyi cilde olabildiğince yakın tutmak için temiz bir cımbız kullanın.

2.     Sabit bir elle yukarı doğru çekin. Keneyi bükmeyin; bu, kenenin bazı kısımlarının kopup ciltte kalmasına neden olabilir.

3.     Keneyi çıkardıktan sonra ısırık bölgesini ve ellerinizi alkol veya sabun ve su ile temizleyin.

4.     Keneyi parmaklarınızla ezmeyin. Keneyi alkole koyarak, kapalı bir kaba koyarak, bantla sıkıca sararak veya tuvalete atarak atın.


Kene ısırmasından sonra ne zaman doktora başvurmalısınız?

Keneyi tamamen çıkaramıyorsanız doktorunuza başvurmalısınız. Kene cildinizde ne kadar uzun süre kalırsa, hastalık kapma riski de o kadar artar. Belirtiler ve enfeksiyon riski 24-48 saatten sonra başlar.

Ateş, titreme, yorgunluk, kas ve eklem ağrısı ve baş ağrısı gibi grip benzeri belirti ve semptomlar geliştirirseniz hemen doktorunuza başvurun. Ayrıca ısırığın enfekte olduğunu düşünüyorsanız bir doktora görünmenizi önerilir. Enfekte bir ısırığın belirtileri arasında ağrı, cilt renginde değişiklik veya ısırıktan sızıntı yer alır.

Lyme hastalığının bir işareti olabilecek, muhtemelen boğa gözü desenli, daha büyük bir döküntü geliştirirseniz de bir doktora görünmelisiniz. Döküntü genellikle ısırıktan sonraki üç ila 14 gün arasında ortaya çıkar.Comments


bottom of page