top of page

Korona virüs gözden bulaşır mı? Gözleri en iyi nasıl koruruz? Lens takanlar ne yapacak?

Evet korona virüs gözlerimizden bulaşabiliyor.

İki yolu var; Ya elimizi gözümüze sürersek ya da gözümüze havadan, öksürükten, hapşırıktan yani hasta birinden virüs saçılır ve girerse bulaşıyor.

Nasıl koruruz? En iyisinden başlayarak:

  1. En etkili, en iyi yöntem siperlik ve koruyucu gözlüğü birlikte kullanmak. Fakat bu seviye sağlık çalışanları için öneriliyor. Sizler için çok da gerekli değil. Koruyucu gözlüğün kayak gözlüğü tarzında olması, her tarafından sıkı ve kapalı olması gerekiyor.

  2. Sizler için en iyi yöntem kayak gözlüğü şeklinde, sıkı, etrafında açıklık kalmayan koruyucu gözlük ve maske. Siz de isterseniz siperlik ekleyebilirsiniz.

  3. Bir sonraki sırada tek başına siperlikler var. Direk göze virüs saçılmasını engelliyor ama yanlarının, aralarının açık olduğunu unutmayalım. Tek başına kullanmak çok iyi fikir değil.

  4. Bunlar da yoksa günlük kullandığımız numaralı veya güneş gözlüklerimizin bile, sürekli takılırsa bir miktar koruma sağladığı söyleniyor.


Lens takanlar: Her zamanki ve hiç aksatmadan uyguladığımız lens kullanımı ile ilgili hijyen, temizlik yöntemleri sayesinde virüs kapma riskimiz artmıyor. Ama lensler virüsten korumuyor da. Fakat dikkat, lens takanlar elini yüzüne çok sık sürüyor. El temizliği sizde daha da önemli.


Son olarak her türlü göz koruyucu yanında maskenin olması da şart, yoksa hiç biri hiç bir işe yaramıyor.


Uzm.Dr.Metin Okucu
ความคิดเห็น


bottom of page