top of page

MASKE ile yürümek vücudu zorlar mı? KANSER AŞISI var mı? Apandisit AMELİYATSIZ tedavi olur mu?

1. Maske ile yürüyüş yaparsanız oksijen alımını bozar mı? Vücudu zorlar mı?

Hayır. Normal, sağlıklı kişiler ile ileri derecede akciğer hastalığı olanları almış, maskelerini takmış ve bir yürüyüş testi yapmışlar. Sonuçlar iyi. Sağlıklı kişilerde zaten maske ile bir şey değişmiyor. Oksijenler aynı. Ama ilginç olan ağır akciğer hastalarının da maske ile yürüyüş sırasında oksijen seviyeleri düşmemiş. Maske ile efor yaparken zorlanma hissinin oksijenden dolayı değil, başka biraz hissi sebeplerden olduğu söyleniyor.

2. Kanser aşısı var mı ?

Evet var. Ama henüz sadece 1 tane: HPV aşısı. Bu aşı erkek ve kadınları baş ve boyun kanserleri, anus ve genital bölge kanserleri ve rahim ağzı kanserine karşı çok etkili koruyor. Çünkü bu kanserlerin çoğunu da HPV denilen virüs yapıyor. Erkek ve kadın 12 yaşından sonra bütün gençlere 25 yaşına kadar yapılmalı. 25-45 yaş arası yaptırmak isteyenler de doktorları ile konuşmalı. Yan etkisi yok, kanserleri yüzde50 azaltıyor. Elimizde ne kanseri olursa olsun, kansere karşı böylesine güçlü başka bir silah yok.

3. Apandisit ameliyatsız tedavi olur mu?

Evet olur. Bu konu bir kaç yıldır var. Şimdi yeni yayınlar da çıktı. Akut apandisit hemen ameliyat yerine antibiyotikler ile de tedavi edilebiliyor. Ancak ilaçla tedavi olanlardan, her 10 kişiden üçüne sonraki 3 ay içinde ameliyat gerekiyor. Bizler ameliyat olmayı severiz ama yine de akut apandisit teşhisini duyduğunuzda doktorunuza bu konuyu bir sorun.


Uzm.Dr.Metin Okucu
Comments


bottom of page