top of page

Metabolizmayı hızlandıralım

Kilolar ve kaloriler ile ilgilenen herkesin ilk hedefi metabolizmalarını da hızlandırmak. Bu sayede daha çok kalori yakabilmek. Fakat bu durum hepimiz için aynı şekilde işlemiyor. Kiminin doğuştan metabolizma hızı daha yüksek, erkekler biraz daha avantajlı. İstirahat halinde bile kadınlara göre daha çok kalori yakıyoruz. Ama bir ortak gerçek var; Metabolizma hızı 40 yaşında sonra hepimizde yavaşlamaya başlıyor.

Hızlandırmanın yollarına bir bakalım:

  1. Kas yapın. Kas kütlenizi arttırın. Her bir kilo kas günde 12 kalori durduk yerde yakıyor. Aynı zamanda ağırlık çalışması sonrası da metabolizma hızı artıyor.

  2. Dinamik, hareketli egzersizlere yüksek yoğunlukta interval (HIIT)çalışmaları da ekleyin. Bu daha çok ve uzun süre metabolizmayı arttırıyor. Bu HIIT konusuna mutlaka bir göz atın. Çok iyi ve fazlaca başka faydaları da var.

  3. Su için. Günde en az 6 bardak, en iyisi 8 bardak. Hem tok da tutacaktır.

  4. Enerji içeceği deneyebilirsiniz. Kafeine dikkat. Dokunmazsa denemekte fayda var. Çocuklara yasak. Alkol ile herkese yasak.

  5. Büyük ana öğünler yerine daha az miktarda ana öğün ama bunun yanında ara öğünler ile günlük gıdanızı tüketin.

  6. Acı baharatları arttırın. Kırmızı biber! Hem bir öğünlük te olsa metabolizma hızlanır ama bunu alışkanlık haline getirir bütün yemeklerinize katarsanız bu hızlanma da sürekli olacaktır.

  7. Besinlerde, yemeklerde proteinler de mutlaka olmalı. Öğün sırasında metabolizmayı hızlandıracaktır. Süt ürünleri yumurta, balık, kırmızı et, baklagiller iyidir.

  8. Kahve seviyorsanız iyidir. Başka faydaları da çok. Günde 4-6 kahve ama şekersiz.

  9. Yeşil çay. Özellikle spor sırasında %17 daha çok kalori yaktırıyor. Günde 2-4 bardak.

  10. Son olarak, ani ve yoğun diyetler ile kilo vermeyi denemeyin. Kaslar da erir, daha az kalori yakarsınız ve verdiğinizden daha çok kiloyu geri alırsınız.

Uzm.Dr.Metin Okucu
Comments


bottom of page