top of page

Sadece 200 KALORİ

Bir yaştan sonra, eğer eskisi gibi yemeye, içmeye ve sadece eskisi kadar hareket etmeye devam edersek durduk yerde, otomatik kilo alıyoruz demiştik.

Bir kısım araştırmacı dünyanın giderek ağırlaşmasını bu duruma bağlıyor. Ve bunun da bir açıklaması, matematik formülü var.

Durduk yerde kilo almaya başlamamızın sebebi sadece 200 kalorilik bir denge bozukluğu. Hayatımızda her şey aynı ve sabit gidiyorsa bu +200 kalori nedeniyle her yıl en az 1 kilo alıyoruz. Bu dengeyi daha fazla bozanlar tabii ki daha çok kilo alıyor. Elli yaşına 20 kilo fazla ile girdiyseniz şaşırmayın.

Peki 200 ün önemi ne? Şu: Bu 200 kalorilik dengeyi çok küçük adımlar ile düzeltmek mümkün.

Yapılacak iş her gün bütün yediklerimiz içtiklerimiz içinden 100 kaloriyi kesmek. Bütün günün içinden, her öğün değil. Kaldı geriye 100 kalori daha. Onu da günde sadece fazladan 2000 adım atarak hallediyoruz. 2000 adım 20 dakika yürümek veya daha kısa süreli başka aktiviteleri yapmak demek.

Bir gün içinden 100 kaloriyi kesmek ve bir gün içinde 2000 adım atmak çocuk oyuncağı. Yüzlerce seçeneğiniz olacak. Canınız nasıl isterse öyle yapacaksınız.

Örnekleri gelecek.

Hatırlatalım: Bu kadarı kilo almamızı durduruyor. Bu küçük adımları büyütenler ise kilo vermeye de başlıyor.

2100 bu tarafı, bir de 22 var.

Devam edeceğiz..


Uzm.Dr.Metin Okucu4 görüntüleme0 yorum
Yazı: Blog2_Post
bottom of page