top of page

SALGIN sürecinde TANSİYON ve ŞEKER hastaları ne yapmalı

Öncelikli ve mutlaka uymanız gereken iki kural var,hatırlayalım:1.Evde kalmak2.Virüsten korunma ve hijyen tavsiyelerini yüzde yüz uygulamak.Bunlara sürekli uyduğunuzu kabul ediyoruz çünkü bu virüsün size bulaşmasını önlemek elinizde.

Şimdi evde kalan tansiyon ve şeker hastaları neler yapmalı bunlara bir göz atalım.

1.Tansiyon veya şeker ilaçlarınızın hiçbirini kesmeyin,diyetiniz varsa devam edin.Bazı tansiyon ilaçları ile ilgili haberler çıktı ancak şimdilik hiç biri doğrulanmadı. Şu anki durumda kesmeniz gereken tansiyon veya şeker ilacı yok.Ama dikkat,bu tavsiye tek bir ilaç için geçerli değil.İçinde İBUPRUFEN etken maddesi bulunan ilaçları kullanmayın. Bu ilaç bazı ateş düşürücü,ağrı kesici veya soğuk algınlığı ilaçlarının içinde bulunuyor.Bu tür ilaçları almadan içlerinde hangi madde var bakın veya biri sizin yerinize kontrol etsin.

2.Hastalığınız ile ilgili acil bir durum olmadıkça, sadece kontrol için sağlık kuruluşlarına gitmeyin. Virüs bulaşabilir.Düzenli kontrol zamanı ise erteleyin.

3.Tansiyon ve şekerinize daha sık bakın. İstenilen seviyelerde değilse önce bir hemşire veya doktor ile telefonda konuşun. Bir çok hekim ve hastane internet üzerinden çevrimiçi danışmanlık hizmeti veriyor.Araştırın ve bu yolu kullanın.

4.Şekeriniz 300 üzerinde çıkarsa ve genel durumunuz bozuluyorsa hastaneye gidebilirsiniz.Ama yine de önce telefon ile danışın.Şeker hastaları idrarda keton ve şeker koması ihtimaline bakmak için varsa idrar test çubuklarını kullanabilir.

5.Şu güne kadar henüz hiçbir vitamin,bitkisel ürün veya gıdanın korona virüse karşı etkili olduğu kanıtlanmadı.Boşuna almayın,zararı bile olabilir.En iyisi iyi beslenme,iyi uyku ve ev içinde bol hareket,egzersiz.Savunma elemenlarınız bunlar. Ve tabii ki hijyen kuralları.

6.Evde hareket,spor dedik,nasıl yapacağız?Bu çok kolay,dışarı çıkıp yapmaktan,spor salonuna gitmekten kolay.Yeter ki isteyin,kararlı olun. Evde egzersizin birden çok faydası var:Tansiyon ve şekeriniz düzene girer.Kilo almanın önüne geçer.Bu günlerin yarattığı korku,anksiyete ve uyku bozukluğuna da iyi gelir.Hiçbirini laf olsun diye söylemiyorum.Tamamı kanıtlı bilgiler.

Nasıl yapalım?Hedeflerimiz ne?

Gün içindeki belli zamanları spora ayırarak başlayalım.Saati önemli değil,yemek öncesi sonrası da önemli değil.Sizin için en uygun zamanlar ve bir düzen, program olsun yeter.Bir adımsayar veya cep telefonunda adımsayar olsa ne iyi olur.

İki hedefimiz var,ikisinden biri olur:Günde toplam 20-30 dakika ev içinde yürüyüş veya günde toplam 4000 adımı geçmek.Bir kerede yapmak gerekmiyor.Üç taksitde de yapabilirsiniz.Hemen ilk günden 30 dakika veya 4000 adım da şart değil.Her hafta yavaş yavaş arttırın.Acelemiz yok,hedeflerimiz var.

Peki nasıl?Ev içinde yürüyüş,olduğumuz yerde yürüyüş veya varsa ev bisikleti veya koşu bandını kullanarak.Durduğumuz yerde yürüyüşü hafife almayın,işe yarıyor .Hem böylece sevdiğiniz dizi veya filmi kaçırmazsınız.Ama reklam aralarında mutlaka ev içi yürüyüş yapıyoruz.Telefonda konuşurken de yürüyün.Yemek pişerken başında beklemek yerine de yürüyün.Bakın 20 dakikayı veya 4000 adımı ne kolay geçeceksiniz.

Bu günler geçecek,bahar bu kez hiç benzeri olmamış güzellikte gelecek..


Uzm.Dr.Metin Okucu0 görüntüleme0 yorum
Yazı: Blog2_Post
bottom of page