top of page

Tartı her şey değil; Bu rakamlar en AZ kilonuz kadar önemli:

Çoğumuz kendimizi ayna ve tartı ile izleriz. Orada gördüklerimiz ya güldürür ya da küstürür. Orada gördülerimiz ile sağlığımız hakkında fikir sahibi oluruz,.

Pek de öyle değil. Tartıdaki rakamlar ve aynada gördüğünüz sağlığınız hakkında onlarca işaretden sadece ikisi. Gelin devamına, aslında daha önemli rakamlara bakalım:

 1. Vücut Kitle Endeksi : İşin içine boyunuzu da katıyor. Daha anlamlı. 20-25 arası iyi.

 2. Bel Çevresi: Kimi yayınlara göre kilodan çok daha fazla şey anlatıyor. Metabolik durum vb gibi. Kadınlarda <80 cm, erkeklerde <102 cm süper.

 3. Tansiyon: 14/9 dan düşük olsun, 12/8 civarı en iyisi. Çoğu zarar.

 4. Kan şekeri: 100 den düşük ideal. 126 üzeri diyabet. Arası prediyabet, yani gizli şeker denilen.

 5. Kan yağları: İyisiyle, kötüsüyle Kolesterol ve tabii ki Trigliserit. Damar ve metabolizma sağlığı için çok önemli. LDL 100 den düşük, TG 150 den düşük olsa ne iyi olur.

 6. Haftada toplam kaç dakika egzersiz yaptığınız: Sağlığın ve uzun ömrün en başta gelen belirleyicisi. En az toplam 150 dakika olsun.

 7. Kaç saat oturduğunuz: Ne yaparsanız yapın saatte bir kalkın ve 5 dakika yürüyün. Kimi yazarlara göre bu bile ömrü uzatıyor.

 8. Kaç adım attığınız: Günde toplam adımlar. Bir seferde olması şart değil. En az 4000 olsun, 7000 de iyi, 10000 süper.

 9. Uyku: Yenilenme, genel sağlık, beyin sağlığı ve kilolarla direkt alakalı. 7 saatten az olmasın. Çoğu da zarar dikkat.

 10. Telefon, tablet ekran zamanı: Toplam 2 saati geçmesin. Zor biliyorum. Bir küçük cep telefonu baş, gözler, boyun ,bilek ve ellerde sorunlar yaratabiliyor.

 11. Kaç bardak su içtiğiniz: En azından her öğün ve öğün arası 1 dolu bardak su için.

 12. Yediğiniz sebze ve meyve porsiyonları: Çok iyi puan.

 13. İçtiğiniz alkol ve sigara sayıları: Zararın neresinden dönülürse kar. Bakın tam da uğursuz sayıya denk geldi bu ikisi.

Uzm.Dr.Metin Okucu


コメント


bottom of page