top of page

Tiroid sağlığı için İYOT ve SELENYUM almalı mı? Son kanıtlar ne diyor:

Tiroid diyeti en sık sorulan sorulardan; "Tiroid hastası olmamak için veya tiroid sorunlarımı, antikorlarımı düzeltmek için ilaç dışında almam gereken vitamin, bitkisel ürün veya sakınmam gereken besinler var mı?

Bu konuda karşımıza önemli bir sorun çıkıyor. Tiroid sağlığı ve besinler ve vitaminler ile ilgili çok sayıda yazı, yayın var. Eğer arar ve girer bakarsanız dünya dolusu tavsiyeler ile karşılaşacaksınız ve bunların faydadan çok akıl karışıklığı yapacağı kesin.

Çünkü bu kadar çok yazıya, rapora rağmen elimizdeki kanıtlar çok zayıf ve hiç biri kesin değil. Bu konular hala tartışılıyor.

Gelin biz yine de en kuvvetle geçerli olan son tavsiyelere bir bakalım:

  1. İYOT: En popüler konu bu. İyot tiroid bezimizin ve hormonların çalışması, yapılması için gerekli bir element. İyotlu tuz ve besinlerle yeterinde iyot hepimiz alıyoruz. Eksikliği pek söz konusu değil. Durduk yerde almak gerekmiyor. Sadece özel diyet uygulayanlar veya gebelik planı yapanlar, gebeler ve süt veren anneler için ekstra iyot öneriliyor.

Tiroid sorunu olanların, tedavi görenlerin veya ileride tiroid hastası olmayayım diye iyot almanın bir anlamı, faydası yok. Ve hatta zararı olabilir. Piyasada " Tiroid Sağlığı için İyot" etiketli ürünleri de almamalı. Bir kısmının içinde aşırı, toksik dozda iyot bulunuyor.

Aksine çok fazladan iyot almak tiroidi az veya çok çalıştırabiliyor. Hatta vücudumuza tiroid antikoru bile yaptırabiliyor. (Meşhur Hashimoto gibi)

2. SELENYUM: Bu da tiroid çalışması için gerekli bir element. En iyi doğal selenyum kaynakları deniz ürünleri ve sakatatlar. Selenyumun da fazlası zarar. Bulantı, saç dökülmesi, tırnak değişiklikleri, yorgunluk, ağız kokusu yapabiliyor.

Selenyum en çok otoimmüm tiroid hastalığında, yani antikorların olduğu veya Hashimoto hastalığında soruluyor. Burada antikor seviyelerini düşürdüğünü biliyoruz ama asıl hastalığın kendisine, seyrine,tedavisine bir faydası olmuyor. Bir tek Graves hastalığının hafif göz bulguları için işe yarayabiliyor.


SONUÇTA:

1. Tiroid diyeti diye geçerli bir şey yok.

2. İyot ancak gebelik ile ilgili alınmalı. Koruyucu iyot desteğinin faydası yok.

3. Selenyum desteğinin bir faydası yok.

4. Dengeli bir beslenme tarzı, yani her çeşit gıda türünün yer aldığı seçimler, her iki elementi de yeterince almamızı sağlıyor.


Uzm.Dr.Metin Okucu
Comments


bottom of page