top of page

UYKU KAÇMASI, Uykusuzluk: İlaç almalı mı?

Uyku sorunları çok yaygın, hele bugünlerde daha da sık olmalı. Bir uyku probleminin kronik, yani bir bakmaya değer olması için: Haftada 3 veya daha fazla ve en az 3 aydır devam ediyor olması gerekiyor. Yoksa arada bir hepimizin uykusu kaçar.

Peki ne yapmalı? Uyku ilacı almalı mı? Faydası var mı?

Uyku ilaçları çeşitli ama asıl bu sorun için doktorların yazdıkları ile ilgili ilginç gözlemler var: Uykuya daha çabuk dalmanıza sadece 8-20 dakika yardım ediyorlar ve bir gecede ortalama ekstradan 35 dakika fazla uyku sağlıyorlar. Yani faydaları pek de parlak değil.

Ama zararları biraz daha fazla: Bağımlılık yapıyorlar. Artık uyumak için onlara ihtiyacınız oluyor. Hele almayı bırakırsanız, uykunuz almaya başlamadan öncekinden daha kötü oluyor. Bu yüzden bir kaç günden fazla almamalı. Güngüz yaşamınızı etkiliiyorlar hatta uyurgezerlik ve bunun bir uzantısı olan uykuda yemek yeme bile başlıyabiliyor. Stresli zamanlarda, vefat, boşanma veya ailede hastalık gibi dönemlerde tabii ki kısa süreli kullanılabilir.

Ne yapmalı? Psikolog veya psikiatristler, ilaçsız yöntemleri ile daha yardımcı oluyor. üstelik bu tedavinin hiç bir yan etkisi yok.

Son olarak bir de uyku bozuklukları ile ilgilenen başka uzmanlar var. Genellikle nörologlar. Horlama, uykuda nefes durması veya gündüz uyuklamalar varsa onlarla görüşmenin zamanı da gelmiş demektir.


Uzm.Dr.Metin Okucu
Comments


bottom of page