top of page

Yeni: 1. İçin şu kahveyi 2. Diyabet tedavisinde değişiklik 3.Kilo ve korona. Riski azaltabilirsin

Geçen haftanın son dakika haberlerinden bir özet geçelim:

  1. Kırk yıllık hatırı olan kahvenin bir önemli faydalı etkisinden daha söz ediliyor. Parkinson hastalığı riskini azaltıyor. Hepimiz için geçerli ama özellikle genetik Parkinson riski olanlarda bu etki daha da belirgin. Günde 3-6 kahve, hangisi olursa olsun, içmenin başka faydaları da var. İçin şu kahveyi. Dokunuyorsa kafeinsiz olanlar da aynı faydayı gösteriyor. Çünkü faydalı madde kafeinin kendisi değil, olmasa da olur.

  2. Tip 2 Diyabet ( Şeker hastalığı) ilk teşhis edildiğinde doktorunuzun mutlaka size vermesi gereken ilaçlar arasına 2 yeni ilaç daha katıldı. Aynı durum eski diyabeti olan , halen ilaç kullanmakta olanlar için de geçerli. Yeni ilaçlar kalp damar hastalıklarını azaltıyor, önlüyor. Doktorunuza bu konuyu mutlaka bir sorun. Bu ilaçlardan alıyor musunuz?

  3. Fazla kiloların koronayı ağır geçirmemiz, başımıza bir iş gelmesinde önemli yeri var. Hangi kilolar mı? Vücut kütle indeksine göre risk artıyor. Otuzun üzeri çok riskli, 20-29.9 arası risk normal iniyor. Yani 30 rakamını 29 yapmanız, sadece bir kaç kilo vermeniz bile riskinizi normal indiriyor. Verin şu 3-5 kiloyu. Vücut kütle indeksi hesabı için:

https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/beslenmehareket-hesaplamalar


Uzm.Dr.Metin Okucu
86 görüntüleme0 yorum
Yazı: Blog2_Post
bottom of page