top of page

Yeni TANSİYON teşhisi kondu veya tansiyonunuz ilaçlara rağmen DÜŞMÜYOR mu? Bu HORMONA dikkat!

Bir kişiye ilk kez hipertansiyon teşhisi koyduğumuzda bazı kriterlere göre ya hemen ileri tetkikler yapar ve tansiyonun sebebini araştırırız ya da önce ilaca başlar ancak gerekirse sonra altta yatan nedeni ararız. Böyle yapmamızın tabii ki geçerli sebepleri var.

Ancak bu uygulama da değişmek üzere. Tansiyon hastalığı bazen hormon bozukluklarından da olabiliyor. Vücudumuzda tansiyon yükselten hormonların fazla salgılanmasından. Yeni bulgulara göre hormonal hipertansiyon da az görülen bir şey değil. Eskiden öyle sanırdık. Halbuki her beş kişiden birinde aldosteron dediğimiz hormunun fazla salgılanmasından dolayı tansiyon çıktığı ortaya kondu.

Sonuçta:

  1. Tansiyon teşhisi yeni kondu ise, ileri tetkik gerekip gerekmediğini doktorunuz ile konuşun. Hatta bu hormondan bahsedin.

  2. Eğer almakta olduğunuz iki veya üç ilaca rağmen tansiyonunuz istenilen seviyelere düşmüyorsa yine doktorunuz ile ileri tetkik için konuşun.

  3. Bu hormona bağlı tansiyonun iki önemli özelliği var. Kendisine özel ilaçlar veya ameliyatlar ile çok kolay tedavi edilebiliyor. Diğer tansiyon ilaçları hiç bir işe yaramıyor. Giderek daha fazla doz ve ilaç yazılıyor ama faydası olmuyor.

Uzm.Dr.Metin Okucu


67 görüntüleme0 yorum
Yazı: Blog2_Post
bottom of page