top of page

YENİ: Yaşlılar virüsü daha kolay mı kapıyor?Korona aşısı diyabetde işe yarar mı?Hangi kahvaltı iyi?

1. İtalya, İspanya ve Japonya dan ortak yayınlanan bir rapora göre: İleri yaşta olmak korona virüs hastalığını kapmak için artmış bir risk taşımıyor. Hastalığın bulaşma riski gençler ile aynı. Yani yaşınzı büyük diye daha kolay hastalanırsınız diye bir şey yok.

Ama iyi bildiğimiz bir şey var: Yaşlılar hasta olursa çok daha ağır ve ciddi geçiriyorlar.

Bu yüzden iyi korunursak yaşımız hiç dert değil. Yaşımız genç.

Maskeyi tak, mesafene bak. Korkma, sadece korun.


'2. Aşı çalışmalarında diyabet yani şeker hastalığı olanların antikor oluşturma yani aşının koruyucu etkisine iyi cevap verme oranlarına bakmışlar ve sonuçlar iyi. Diyabet sorunu olanlar da aşıdan fayda görecekler. Bu neden önemli çünkü şeker sorunu COVID-19 un daha ağır geçmesine sebep oluyor. Bu yüzden korunmak, hastalığa yakalanmamak çok önemli.


3. Aralıklı diyetlerin, hani günde 8 saat süresince ye 16 saat aç kal gibi, kilo verme ve yağ yakma faydaları çok konuşuluyor. Biraz tartışma da çıksa kilo verdirici olduğunu söyleyen yayınlar işe yaramıyor diyenlerden fazla.

Burada dertlerden biri uzun süreli açlığın (16 saat) tabii ki iştahı, yeme isteğini arttırması. Bunun önüne geçmek için sabah kahvaltısı önemli. Ve kahvaltının da bizim yaptığımız gibi karbohidratdan zengin Akdeniz tipi değil, tersine çok düşük karbohidrat ve daha bol protein içermesi tavsiye ediliyor ki açlık hissi gün boyu baskılansın.


Uzm.Dr.Metin Okucu
Comments


bottom of page